Tarihçe

1976 yılında Prof. Dr. Ahmet Yaycıoğlu ve arkadaşları ‘özellikle genel cerrahi dalında ve diğer cerrahi dallardaki ilerlemeleri takip etmek ve meslektaşlar arasındaki bilgi alışverişini geliştirmek, ülke çapında yüksek cerrahi standart meydana getirmek’ amacıyla  bir araya gelerek Ankara Cerrahi Derneğini  kurmuşlardır.

Dr. Abdül Muttalip ÜNAL, Dr. Müfit AKSOY, Dr. Dündar ÖLÇER, Dr. Erdoğan YALAV, Dr. Yılmaz KADIOĞLU, Dr. Dikmen ARIBAL, Dr. Cavit GÜLAY, Dr. Orhan BUMİN, Dr. Ahmet YAYCIOĞLU, Dr. Ali Rıza ÜNAL, Dr. Abdülmecit DOĞRU, Dr. Kazım ERGİN, Dr. İbrahim CEYLAN ve Dr. Altan TÜZÜNER derneğimizin kurucular heyetini oluşturmuşlardır. 

19 Haziran 1976 da yapılan ilk toplantıda Dr Ahmet Yaycıoğlu dernek başkanlığına  seçilmiştir. 

1976 Haziran ayında Gülhane  Askeri Tıp Akademisi’nde  yapılan kokteyl ile ilk sosyal programını gerçekleştiren  Ankara  Cerrahi Derneği ilk bilimsel toplantısını 25 Kasım 1976 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ev sahipliğinde gerçekleştirmiştir. 

Kurulduğu günden beri Ankara’da çalışan tüm genel cerrahi uzmanlarını, genel cerrahi   ihtisasını  yapan asistanları hedef alarak  genel cerrahi alanındaki yeniliklere ulaşımda ve bilimsel  bilgi aktarımına vasıta olan Ankara Cerrahi Derneği bu bağlamda Türk Cerrahi Derneği’nin de ana unsurlarından birini oluşturmuştur.

Yaptığı düzenli bilimsel aktiviteleri  ulusal boyutta kongrelere taşımayı  başaran Ankara Cerrahi Derneği, ‘Ankara Cerrahi Dergisi’ ismiyle  önceleri  çeviri ve derlemelerin yayınlandığı, sonrasında ise genel cerrahi konusunda alanının ilklerinden olan bir dergi yayımlamayı da başarmıştı. 

46. yılını dolduran Ankara Cerrahi Derneği yarım asıra yakındır, Ankara cerrahi  topluluğuna  hizmet etmeye devam etmektedir. 
Ankara Cerrahi Derneği’nin  kuruluş hikayesi ve ilk 25 yılının  tarihçesini Prof. Dr. Semih Baskan ve Op. Dr. Yılmaz Kadıoğlu hocalarımızın kaleme aldığı Ankara Cerrahi Dergisinde yayınlanan Ankara Cerrahi Derneği "Geride Kalan 25 yılın Hikayesi" yazısı ile ulaşabilirsiniz.(Ankara Cerrahi Dergisi 2001, Sayı 10, Sayfa 54-67).pdf