TARİHÇE

1976 yılında Prof. Dr. Ahmet Yaycıoğlu ve arkadaşları ‘özellikle genel cerrahi dalında ve diğer cerrahi dallardaki ilerlemeleri takip etmek ve meslektaşlar arasındaki bilgi alışverişini geliştirmek, ülke çapında yüksek cerrahi standart meydana getirmek’ amacıyla bir araya gelerek Ankara Cerrahi Derneğini kurmuşlardır.

Dr. Abdül Muttalip ÜNAL, Dr. Müfit AKSOY, Dr. Dündar ÖLÇER, Dr. Erdoğan YALAV, Dr. Yılmaz KADIOĞLU, Dr. Dikmen ARIBAL, Dr. Cavit GÜLAY, Dr. Orhan BUMİN, Dr. Ahmet YAYCIOĞLU, Dr. Ali Rıza ÜNAL, Dr. Abdülmecit DOĞRU, Dr. Kazım ERGİN, Dr. İbrahim CEYLAN ve Dr. Altan TÜZÜNER derneğimizin kurucular heyetini oluşturmuşlardır.

19 Haziran 1976 da yapılan ilk toplantıda Dr Ahmet Yaycıoğlu dernek başkanlığına seçilmiştir.

1976 Haziran ayında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yapılan kokteyl ile ilk sosyal programını gerçekleştiren Ankara Cerrahi Derneği ilk bilimsel toplantısını 25 Kasım 1976 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ev sahipliğinde gerçekleştirmiştir.

Kurulduğu günden beri Ankara’da çalışan tüm genel cerrahi uzmanlarını, genel cerrahi ihtisasını yapan asistanları hedef alarak genel cerrahi alanındaki yeniliklere ulaşımda ve bilimsel bilgi aktarımına vasıta olan Ankara Cerrahi Derneği bu bağlamda Türk Cerrahi Derneği’nin de ana unsurlarından birini oluşturmuştur.

Yaptığı düzenli bilimsel aktiviteleri ulusal boyutta kongrelere taşımayı başaran Ankara Cerrahi Derneği, ‘Ankara Cerrahi Dergisi’ ismiyle önceleri çeviri ve derlemelerin yayınlandığı, sonrasında ise genel cerrahi konusunda alanının ilklerinden olan bir dergi yayımlamayı da başarmıştı.

46. yılını dolduran Ankara Cerrahi Derneği yarım asıra yakındır, Ankara cerrahi topluluğuna hizmet etmeye devam etmektedir.
Ankara Cerrahi Derneği’nin kuruluş hikayesi ve ilk 25 yılının tarihçesini Prof. Dr. Semih Baskan ve Op. Dr. Yılmaz Kadıoğlu hocalarımızın kaleme aldığı Ankara Cerrahi Dergisinde yayınlanan Ankara Cerrahi Derneği “Geride Kalan 25 yılın Hikayesi” yazısı ile ulaşabilirsiniz.

(Ankara Cerrahi Dergisi 2001, Sayı 10, Sayfa 54-67)

https://acd.org.tr/wp-content/uploads/2023/06/716a274c-443a-4da9-849d-2fdb92bc975d_duz.webp
Prof. Dr. Ahmet Yaycıoğlu
Kurucu