24 Aralık 2011 – Toplantısı

Değerli Meslektaşlarımız,

ACD olarak 2011-2012 Dönemi Bilimsel Toplantılarının üçüncüsünü 24 Aralık 2011 Cumartesi günü Türk Cerrahi Derneği Binasında gerçekleştirdik.

Toplantının başlangıcında 2011 yılı içinde emekli olan ACD üyelerine teşekkür töreni yapıldı.

2010 yılı içinde emekli olan ACD üyeleri (soyadı sırasına göre):

Prof.Dr. Haluk Alagöl-GOP ÜTF

Prof.Dr. Nusret Aras-AÜTF

Prof Dr. Müjdat Balkan-GATA

Prof.Dr. Sadık Ersöz- AÜTF

Op.Dr. Ahmet Şevki Karakayalı- Ankara EAH

Prof.Dr. Erhan Onuk -GÜTF

Prof.Dr. Ahmet Özenç-HÜTF

Op Dr. Kubilay Özgen-Onkoloji EAH

Prof.Dr. İskender Sayek –HÜTF

Op.Dr. Gündüz Tunç-Dışkapı EAH

Prof.Dr. Ali İhsan Uzar-GATA

Op.Dr. Kemal Yandakçı-Dışkapı EAH

Teşekkür töreni ACD Başkanı Prof.Dr. Gökhan Moray tarafından tek tek özgeçmişleri ile takdim edilen meslektaşlarımıza plaketlerinin verilmesi ile başladı. Duygusal anların yaşandığı töreni takiben Prof. Dr. İskender Sayek tarafından sunulan “Genel Cerrahi Uzmanlık Eğitiminde Yeni Eğilimler” başlıklı konuşma tüm katılımcıların ilgisini çekti. Sunuda “ Usta-çırak eğitim modeli” nin teknolojinin sağlamakta olduğu yenilikler ile “çıktı temelli eğitim”e doğru değişim göstermekte olduğu belirtildi. Takiben katılımcıların soruları ile ülkemizdeki uzmanlık eğitimindeki uygulamalar farklı yönleri ile tartışıldı.

Son olarak artık sene sonu toplantılarında gelenekselleşen cerrahi tarihi ile ilgili dikkat çeken konuları (Sırasıyla ACD tarihçesi, ACD Dergisi tarihçesi ve Tarihimize sahip çıkmak başlıklı konuşmalar) bizlerle paylaşan Prof. Dr. Semih Baskan “Tozlu Dosyalar Arasında Unutulanlar” başlıklı konuşmasında ülkemizde görev yapan yabancı uyruklu hekimlerle ilgili bizleri bilgilendirdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Kamil SOKULLU tarafından 1.Cerrahi Kliniği ve Ord. Prof. Edward MELCHIOR tarafından 2.Genel Cerrahi kliniğinin kurulduğu belirtildi. Dr. Melchior’un o dönemki resmi yazışmaları eşliğinde görevlendirilmesinin nasıl yapıldığı, çalışma koşulları, cerrahi camiasına kazandırdıkları konusundaki bilgiler resmi evraklar eşliğinde sayın Baskan tarafından katılımcılara sunuldu. Ord. Prof. Edward MELCHIOR hocamızı saygı ile anıyoruz.

Konular ile ilgili tartışma ve yorumlar Ethicon Firması’ nın sunduğu lezzetli öğle yemeği ikramı eşliğinde devam etti. Türk Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden emekli olan hocalarımızın da toplantımıza katılımları bizleri onurlandırdı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Toplantıya yaklaşık olarak 60 meslektaşımız katıldı, katılımlarınız bize güç vermektedir.

Toplantı salonunu kullanma imkanı sağlayan Türk Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu’na ve ikramları için Ethicon firmasına ayrıca teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki toplantımız 21 Ocak 2012’de “ Adrenal Cerrahisi –Nasıl yapalım?” toplantısı olacaktır. Programın ayrıntılarını ve mekanı önümüzdeki günlerde sizlere bildireceğiz.

24 Aralık 2011 Toplantı resimlerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://picasaweb.google.com/ankaracerrahidernegi/24AralK201102?authuser=0&authkey=Gv1sRgCKSk4sqAo7XgFA&feat=directlink

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir