Cerrahi Alan Yara Yönetimi

Sayın Meslektaşlarımız,
Ankara Cerrahi Derneği’nin 19 Aralık 2015 Gülhane Askeri Tıp Akademisi toplantısı yapılmıştır. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin misafir kurum olarak katıldığı toplantıda “Cerrahi Alan Yara Yönetimi” konulu panel işlenmiştir.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardından panelin moderatörü Prof. Dr. Orhan Kozak hocamızın açılış konuşması ile panele başlanmıştır. İlk konuşmacı Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Faruk PEHLİVANLI “Cerrahi Alan Yara Değerlendirilmesi” başlıklı sunumunda yara iyileşmesi fazlarını anlatarak başladığı sunumunda ilgili konuları ana başlıklar altında net anlaşılır bir tarzda sundu. İkinci konuşmacı Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden Doç. Dr. Hüseyin SİNAN “Cerrahi Alan Yara Bakımı” başlıklı konuşmasını sundu. Yara bakımı ile ilgili teknik konuları ve kendi uzman tecrübelerini de ekleyerek başarılı bir sunum gerçekleştirdi. Üçüncü konuşmacı Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden Doç. Dr. Tahir ÖZER “Komplike Yaraların Yönetimi” başlıklı konuşmasını olası komplikasyonlar ve çözüm yollarını vererek bilimsel açıdan nitelikli bir konuşma yaptı. Kendi vaka örneklerinin video sunumu ile izlenmesi keyifli bir sunum gerçekleştirdi. Bu başarılı sunumların ardından çoklu katılımlı bir tartışma bölümü gerçekleşti. Son olarak panelin moderatörü Prof. Dr Orhan Kozak temennilerini sunarak toplantıyı sonlandırdı.
Bu yıl gerçekleştirilmeye başladığımız asistan ve uzmanlık süresi 5 yılı aşmamış katılımcılar arasından yapılan çekilişte Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında görevli Asistan Dr. Ece YETİŞKİN isimli arkadaşımıza i-pad mini hediye edildi. Bu i-pad mini çekilişleri diğer toplantılarımızda da devam edecektir.

Bu toplantımıza 39 Uzman, 14 Asistan 1 Stajyer olmak üzere toplam 54 meslektaşımız katılmıştır.
Bundan sonraki toplantı 25 Aralık 2015 tarihinde Cuma Akşamı saat 19:00’da “Yıl Sonu Toplantısı ve Emeklilik Töreni” konu başlığı altında Türk Cerrahi Derneği binasında yapılacaktır. Bu toplantıda Başkent Üniversitesi kurucusu hocamız Prof. Dr. Mehmet HABERAL katılacaklardır. Sayın hocamız “Türkiye’de Organ Nakli Gelişimi” konu başlığı altında bir sunum gerçekleştireceklerdir. Bu sunumun ardından 2014-2015 eğitim yılı içinde emekli olan değerli hocalarımıza Ankara Cerrahi Derneği’nin bir anısı olmak üzere plaket sunumu gerçekleşecektir.

Ankara Cerrahi Derneği’nin toplantı tarihlerine www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz. Toplantılarımıza katılımlarınız ve önerileriniz bizler için oldukça değerlidir.

Saygılarımızla,
Ankara Cerrahi Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir