Genel Cerrahide Endoskopik Uygulamalar Toplantı Değerlendirmesi

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin 2015 yılı üçüncü toplantısı 28 Mart 2015 tarihinde Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde yapılmıştır. Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin misafir kurum olarak katıldığı toplantıda “Genel Cerrahide Endoskopik Uygulamalar” konulu panel işlenmiştir.

Bu panelin moderatörlüğünü Doç. Dr. Recep Pekcici yapmıştır. İlk Konuşmacı Op. Dr. Salih Tuncal “Güncel Endoskopik Uygulamalar” başlıklı konuşmasında Üst ve Alt GİS Endoskopisi başta olmak üzere ilgili konuları ana başlıklar altında ve aklımıza takılan soruları cevaplayarak anlattı. İkinci konuşmacı Op. Dr. Bahadır Osman Bozkırlı “Cerrahi Endoskopi Üniteleri” başlıklı konuşmasını sundu. Konuşmasında Endoskopi Ünite Kriterleri Ve Yeterlilikleri, Yasal Prosedürleri ve Genel Cerrahi Asistan Eğitiminde Endoskopinin Durumunu net anlaşılır bir tarzda sundu. Üçüncü konuşmacı Op. Dr. Tahsin Dalgıç “Preoperatif Ve Peroperatif Cerrahi Öngörüde Endoskopinin Yeri” başlıklı konuşmasında kendi vaka örnekleri ile etkileyici bir konuşma sundu. Endoskopik işlemlerin teknik aşamalarını vererek görsel açıdan zengin bir sunum gerçekleştirdi. Dördüncü konuşmacı Op.Dr. Yılmaz Ünal “Cerrahlar Endoskopi ve ERCP Yapmalı mı?” başlıklı konuşmasını endoskopik işlemlerin tarihçesini vererek başladı. Tartışmalı konulara açıklık getirdiği konuşmasında Genel Cerrahi açısından değerlendirmeler yaparak sunumunu tamamladı.

Bu başarılı sunumların ardından çoklu katılımlı bir tartışma bölümü gerçekleşti. Son olarak moderatörler Doç. Dr. Recep Pekcici temennilerini sunarak toplantıyı sonlandırdı.

Bu yıl gerçekleştirilmeye başladığımız asistan ve uzmanlık süresi 5 yılı aşmamış katılımcılar arasından yapılan çekilişte 2014 yılında uzmanlığını almış Gümüşhane Devlet Hastanesi’nden Op. Dr. Birkan Birben isimli arkadaşımıza i-pad mini hediye edildi. Bu i-pad mini çekilişleri diğer toplantılarımızda da devam edecektir.

Toplantı sonunda Abbott firmasının destekleri ile hazırlanan öğle yemeği verildi.

Bu toplantımıza 34 Uzman, 13 Asistan ve 1 Teknisyen olmak üzere toplam 48 meslektaşımız katılmıştır.

Bundan sonraki toplantı 18 Nisan 2015 tarihinde saat 10:30’da “Laporoskopik Kolon Cerrahisi” konu başlığı altında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde yapılacaktır. Bu toplantıda yardımcı kurum Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi olacaktır.

Derneğimiz tarafından “İntraabdominal Enfeksiyonlar” konu başlığı altında bir toplantı düzenlenmektedir. Limak Ambassadore Hotel’de 13 Nisan Pazartesi akşamı planlanan eğitim toplantısının programına internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Sunumlara ve Ankara Cerrahi Derneği’nin 2014-2015 ve 2015-2016 Eğitim-Faaliyet Dönemlerine ait toplantı tarihlerine www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz Toplantılarımıza katılımlarınız ve önerileriniz bizler için oldukça değerlidir.

Teşekkür ederiz,

Ankara Cerrahi Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir