İnguinal Herni Onarımları Toplantı değerlendirmesi

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin Şubat ayı toplantısı 14 Şubat 2015 tarihinde Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yardımcı kurum olarak Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin katıldığı bu toplantıda “İnguinal Herni Onarımları” konulu panel işlenmiştir.

Bu panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Metin Aydın’ın toplantıya katılamaması nedeni ile Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu yapmıştır.

İlk Konuşmacı Prof. Dr. Faruk Çoşkun İnguinal Herni Cerrahi tarihçesini kronolojik sıra ile anlaşılır bir düzen içinde sundu. Özellikle Bassini öncesi tüm tarihsel fıtık onarımlarını ayrıntılı ve orijinal görsellerle destekleyerek sunumunu tamamladı. İkinci konuşmacı Op. Dr. Harun Karabacak açık inguinal herni onarım tekniklerini, yeni teknikleri de ekleyerek sundu. Konuşmasını ameliyat video sunumları ile görsel açıdan zengin bir düzeyde gerçekleştirdi. Üçüncü konuşmacı Op. Dr. Şener Balas laparoskopik inguinal herni onarım tekniklerini tartışmalı konulara açıklık getirerek sundu. Laparoskopik teknik aşamalarını operasyon video eşliğinde açıklayarak izlenmesi keyifli bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından inguinal herni onarım tekniği seçimi odaklı çoklu katılımlı bir tartışma bölümü gerçekleşti. Ardından moderatör Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu temennilerini  sunarak toplantıyı sonlandırdı.

Bu yıl gerçekleştirilmeye başladığımız asistan ve uzmanlık süresi 5 yılı aşmamış katılımcılar arasından yapılan çekilişte 2011 yılında uzmanlığını almış Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Op. Dr. Tevfik Avcı isimli arkadaşımıza i-pad mini hediye edildi. Bu i-pad mini çekilişleri diğer toplantılarımızda da devam edecektir.

Toplantı sonunda BARD firmasının destekleri ile hazırlanan öğle yemeği verildi.

Bu toplantımıza 34 uzman, 23 asistan olmak üzere toplam 57 meslektaşımız katılmıştır.

Bundan sonraki toplantı 28 Mart 2015 tarihinde saat 10:30’da “Genel Cerrahide Endoskopik Uygulamalar” konu başlığı altında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde yapılacaktır.

Sunumlara ve Ankara Cerrahi Derneği’nin 2014-2015 ve 2015-2016 Eğitim-Faaliyet Dönemlerine ait toplantı tarihlerine www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz Toplantılarımıza katılımlarınız ve önerileriniz bizler için oldukça değerlidir.

Teşekkür ederiz,

Ankara Cerrahi Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir