Transplantasyon Cerrahisi Toplantı Değerlendirmesi

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği 2014–2015 yılı bilimsel toplantılarının ikincisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 29 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirildi. “Transplantasyon Cerrahisi” konulu panele ilk önce saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlanıldı. Medicana International Ankara Hastanesi’nin konuk katılımcı olduğu toplantıya Ankara Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Acar Tüzüner’in açılış takdimi ile devam edildi.

Bilimsel toplantı Prof. Dr. Sadık Ersöz moderatörlüğünde sunum ve her konuşma ardından soru, katkı düzeninde gerçekleştirildi. İlk konuşmacı Prof. Dr. Kaan Karayalçın “Karaciğer Nakli Donör Cerrahisi” konulu sunumunda ülkemiz ve kendi deneyimlerini içeren, karaciğer donör cerrahisi komplikasyonları ve yönetimini içeren etkileyici bir konuşma yaptı. İkinci konuşmacı Op. Dr. Ulaş Sözener “Karaciğer Nakli Alıcı Cerrahisi” konulu sunumunda görsel açıdan zengin, cerrahi aşamaları içeren ve dikkat çekici vaka örnekleri ile takip edilmesi zevkli bir konuşma yaptı. Üçüncü ve son konuşmacı Op. Dr. Fırat Kocaay “Transplantasyonda Minimal İnvazif Cerrahi” konulu panelinde karaciğer transplantasyonu ve böbrek transplantasyonunda dünyada gelinen noktayı zengin literatür desteği ile sundu. Kendi kurumlarında gerçekleştirdikleri laparoskopik renal donör cerrahisini içeren video sunumları  beğenilerek izlendi.

Sunumların ardından tartışma bölümünde Prof. Dr. Gökhan Moray, Prof. Dr. Birol Bostancı, Prof. Dr. Sedat Karademir ve Prof. Dr. Acar Tüzüner’in soru ve katkıları toplantının bilimsel açıdan değerini arttırdı. Özellikle Prof. Dr. Gökhan Moray’ın transplantasyon cerrahisi konusunda Ankara’nın yeri konusundaki katkısı dikkat çekiciydi.

Bu yıl gerçekleştirilmeye başladığımız asistan ve uzmanlık süresi 5 yılı aşmamış katılımcılar arasından yapılan çekilişte Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nden 2013 yılında uzmalığını almış olan Op. Dr. Koray Koşmaz isimli arkadaşımıza i-pad mini hediye edildi. Bu i-pad mini çekilişleri diğer toplantılarımızda da devam edecektir.

Toplantı sonunda Novartis firmasının destekleri ile hazırlanan öğle yemeği verildi.

Bu toplantımıza 47 uzman, 21 asistan ve 3 Tıp Fakültesi öğrencisi olmak üzere 71 meslektaşımız katılmıştır. Asistan arkadaşlarımızın katılımına önem vermekteyiz ve bu sayının artması bizleri mutlu edecektir.

Bundan sonraki toplantı 26 Aralık 2014 tarihinde (Cuma akşamı) saat 19:00’da “Yılbaşı Toplantısı ve Emeklilik Töreni”  Türk Cerrahi Derneği binasında gerçekleştirilecektir.

Sunumlara ve ACD’nin toplantı tarihlerine www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz Toplantılarımıza katılımlarınız ve önerileriniz bizler için oldukça değerlidir.

Teşekkür ederiz

Ankara Cerrahi Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir