Yılbaşı Toplantısı ve Emeklilik Töreni Toplantı değerlendirmesi

Değerli Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin geleneksel yeni yıl toplantısı 22 Aralık 2012 tarihinde Türk Cerrahi Derneği binasında yapıldı.

Toplantı, ACD başkanı Prof. Dr. Ziya Anadol’un açılış konuşması ile başladı. Bilimsel programda GÜTF’nden Prof. Dr. Ekmel Tezel, “Gastrointestinal Stromal Tümörler” konulu konferansını sundu. Ardından Prof. Dr. Semih Baskan Türk Cerrahi tarihine ışık tutacak bir sunum yaptı. Konuşmasında cerrahi anatomiye katkı sağlayan dünya bilim adamlarını özetledikten sonra “Türkiye’nin Netteri Prof. Dr. Demir Uğur” hocamızın özgeçmişini, cerrahi anatomiye verdiği katkıları anlattı ve bu konudaki çizimlerini gösterdi. Ankara Cerrahi Derneği ve Türk Cerrahi Derneği’nin logolarının da yaratıcısı olan Prof. Dr. Demir Uğur, Prof. Dr. Esat Hersek, Prof. Dr. Altan Tüzüner, Prof. Dr. Bülent Alıç ve hocamızın oğlu Dr. Mehmet Uğur’un anlattığı hatıralar ve anekdotlar ile anıldı.  Kahve molasından sonra, geride bırakmak üzere olduğumuz yıl içinde emekli olan Prof. Dr. Atilla Engin (GÜTF) ve Prof. Dr. Attila Törüner’in (AÜTF) kısa özgeçmişleri sunuldu. Bu iki değerli Hocamıza Cerrahi Bilim ve Sanatına katkıları ve emekleri anısına plaket sunumu gerçekleştirildi. Prof. Dr. Atilla Engin’in plaketini Prof. Dr. Şükrü Bozkurt, Prof. Dr. Attila Törüner’in plaketini ise Prof. Dr. Altan Tüzüner verdi. Fotoğraflar eşliğinde anıların paylaşıldığı bu törenin sonunda NOVARTİS sponsorluğunda verilen öğle yemeğine geçildi.

Bundan sonraki toplantı 19 Ocak 2013 tarihinde “Duodenal Aciller (Perforasyon, Kanama, Travma) konulu panel düzenlenecektir. Ev sahipliğini Atatürk EAH yapacağı toplantıda, misafir kurumlar Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH ve Kırıkkale Üniversitesi’dir.

Türk Cerrahi hayatına katkıda bulunmuş meslektaşlarımızı ve cerrahi dalındaki önemli olayları ölümsüzleştirmek ve bundan sonraki meslektaşlarımıza aktarmak amaçlı web sitemizde “DEĞERLERİMİZİ TANIYALIM” başlıklı bir bölüm açılmıştır. Burada bu konu ile ilgili video sunum veya Powerpoint sunular yayınlanacaktır.

Ankara Cerrahi Derneği 22 Aralık toplantısı sunumlarına ve aylık toplantı programına  yeni web adresimiz www.ankaracerrahi.org ‘dan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

Ankara Cerrahi Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir