18 Şubat 2012 – Toplantısı

Değerli Meslektaşlarımız,

ACD’nin 2011-2012 dönemi bilimsel toplantılarının beşincisi 18 Şubat 2012 tarihinde Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ev sahipliğinde GATA ve Kırıkkale ÜTF’nin katkıları ile “Enterokütan Fistüller” başlığı altında gerçekleştirildi.

Toplantı Ankara EAH başhekimi Prof.Dr. Osman GÜLER’in açılış konuşması ile başladı. ACD Başkanı Prof.Dr. Gökhan MORAY’ın konuşması ve gelecek toplantılar ile ilgili bilgilendirmesinden sonra Prof.Dr Osman GÜLER’in moderatörlüğünde toplantının konuşmacıları söz aldılar.

S.B. Ankara EAH’den Op.Dr. Aziz Mutlu BARLAS “Enterokütan Fistüller-Tanı, Etiyoloji, Sınıflandırma” başlıklı sunumunu yaptı. Fistüllerin sınıflandırmasını gruplandırarak etiyolojik etmenleriyle çok güzel özetledi. Daha sonra Kırıkkale ÜTF’den Prof Dr. Birsen ÜNAL DAPHAN “Enterokütan Fistüllerde Görüntüleme” başlığı altında fistülografiden MRI’ya kadar görüntüleme tekniklerini vakalar üzerinde katılımcılarla paylaştı. Bu ilgi çekici konuşmanın ardından GATA’dan Doç Dr. Nail ERSÖZ’de vaka örnekleri üzerinden enterokütan fistüllü hastaların konservatif ve cerrahi tedavi yaklaşımlarını teknik detayları ile birlikte dinleyicilere aktardı. Toplantı katılımcıların soru ve katkıları ile sona erdi.

Toplantıya on üçü asistan olmak üzere toplam 72 meslektaşımız katıldı. Toplantı öncesi ve sonrasında Ethicon firmasının ikramları eşliğinde katılımcılar konunun ayrıntılarını paylaşma ve birbiriyle sohbet etme fırsatı buldular.

Toplantı fotoğraflarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://picasaweb.google.com/ankaracerrahidernegi/18Subat2012?authuser=0&authkey=Gv1sRgCOK83r7XyIz1JQ&feat=directlink

Saygılarımızla

ACD Yönetim Kurulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir