Boyun Diseksiyonu (Tiroid Paratiroid Ösefagus) Toplantı Değerlendirmesi

Değerli Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği 2013–2014 yılı bilimsel toplantılarının ilki 26 Ekim 2013 tarihinde Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde yapıldı. “Boyun Diseksiyonları” konulu panele ilk önce saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlanıldı. GATA Genel Cerrahi Anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Yusuf Peker’in açılış konuşmasından sonra ACD başkanı Prof. Dr. Ziya Anadol bu eğitim döneminin amaçları ve yapılacak faliyetler hakkında kısa bilgi verdi.  Bu dönemde de asistan katılımlarına verilen önemi belirtti.

Ardından bilimsel toplantıya geçildi. İlk olarak Doç. Dr. Erkan Öztürk “Tiroid ve Paratiroid kanserlerinde Boyun Diseksiyonu” anlattı. Boyun anatomisi ve boyun diseksiyonlarının tanımını kısaca özetledikten sonra kılavuzlarda santral ve lateral boyun diseksiyonlarının yerini anlattı. Ardından santral ve lateral boyun diseksiyonlarını video sunumları şeklinde olgular eşliğinde anlattı. İkinci konuşmacımız Prof. Dr. Zafer Ferahköşe Servikal Ösefagus kanserinde boyun diseksiyonu ve Torakal Ösefagus kanserinde boyun diseksiyonunu engin tecrübesi ile çok detaylı anlattı.
Katılımcılarında katkıları ile çok verimli bir toplantı geçirdik. Bu alanda oldukça tecrübeli olan hocalarımızın bu güzel sunumları için çok teşekkür ederiz. Bu dönem toplantı sunumlarını ACD web sayfasında yayınlamaya çalışacağız. Sunumlara ve ACD’nin toplantı tarihlerine www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlk toplantımıza 72 uzman ve asistan meslektaşımız katılmıştır. Bu dönem toplantılara en fazla katılan asistanlara 1 adet 19. Ulusal Cerrahi Kongresine katılım hakkı, 1 adet İpad, 2 adet Cerrahi Textbook verilecektir.

Toplantı sonrasında ETHICON firmasının destekleri ile hazırlanan lezzetli bir öğle yemeği verildi. Kendilerine ACD verdikleri desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.
Bundan sonraki toplantı 23 Kasım 2013 tarihinde “Metastatik Karaciğer Kanseri Tedavisi” konulu toplantı Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde yapılacaktır.
Bundan sonraki toplantılarımızda da katılımlarınız ve destekleriniz bize güç verecektir.

Teşekkür ederiz

Ankara Cerrahi Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir