Peritonosis Karsinomatoza Toplantı Değerlendirmesi

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin Ocak ayı toplantısı 17 Ocak 2015 tarihinde Ankara Onkoloji Abdurrahman Yurtaslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yardımcı kurum olarak Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin katıldığı bu toplantıda “Peritonitis Karsinomatoza” konulu panel işlenmiştir.

Bu panelin moderatörü Dr. Erhan Erdem Sitoreduktif Cerrahi ve HİPEK tedavisinin klinik etkinliği ve ülkemizde uygulama gelişimini özetleyerek konuşmacıları davet etti. Konuşmacılar sırası ile Dr. Aydın İnan “Peritonektomi ve HİPEC İçin Hasta Seçimi” konusunu net ana başlıklar altında ve endikasyon kriterlerinin geldiği son noktaları vurgulayarak sunumu gerçekleştirdi. İkinci konuşmacı Dr. Bülent Aksel “Peritonektomi ve HİPEC Tekniği” konusunu operasyon teknik aşamalarını ve detaylarını video sunumu ile zenginleştirerek sundu. Üçüncü konuşmacı Medikal Onkolog Dr. Umut Demirci “ HİPEC; Medikal Onkolog Gözüyle” konusunu vaka destekli ve interaktif katılımlı olarak yakın zamanlı literatür desteği ile sundu. Tartışma bölümü değerli hocalarımızın çoklu katılımı ile bilimsel açıdan ilgi çekiciydi. Tartışma bölümüne söz alan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinden  Asistan Dr. Kevser Uzunoğlu konu hakkında fikirlerini beyan ederek bu bölüme renk katmıştır, kendisine teşekkür ederiz. Panel Dr. Erhan Erdem tarafından multidisipliner çalışmanın önemi vurgulanarak bitirildi.

Bu yıl gerçekleştirilmeye başladığımız asistan ve uzmanlık süresi 5 yılı aşmamış katılımcılar arasından yapılan çekilişte Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Asistan Dr. Abdülkadir Furkan Eser isimli arkadaşımıza i-pad mini hediye edildi. Bu i-pad mini çekilişleri diğer toplantılarımızda da devam edecektir.

Toplantı sonunda Abbott firmasının destekleri ile hazırlanan öğle yemeği verildi.

Bu toplantımıza 47 uzman, 27 asistan olmak üzere 74 meslektaşımız katılmıştır. Asistan arkadaşlarımızın katılımındaki artış bizleri mutlu etmektedir. Bu sayının artması için desteklerinizin devamını bekliyoruz.

Bundan sonraki toplantı 14 Şubat 2015 tarihinde saat 10:30’da “İnguinal Herni Onarımları” konu başlığı altında Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde yapılacaktır.

Sunumlara ve Ankara Cerrahi Derneği’nin 2014-2015 ve 2015-2016 Eğitim-Faaliyet Dönemlerine ait toplantı tarihlerine www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz Toplantılarımıza katılımlarınız ve önerileriniz bizler için oldukça değerlidir.

Teşekkür ederiz,

Ankara Cerrahi Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir